You know sometimes this is easier said than done,  but I just discovered by a change in circumstances that we are going to have some extra large expense every month. It seems to be unavoidable, so either I need to figure out how to make more money, or spend less money. <p> So, a couple of things I am doing! Potty training- I dislike it so much, but hey, I am hoping that it will work out and no more diaper expenses. I may still have to buy some baby wipes, but not nearly as much. <p> Using the food I have instead of buying more.
I do this already, but this month I am going to  try to spend $25 on food, $10 on produce, $5 on paper products in a week.  I have apples, I bought on last month’s budget, winter squash, carrots,  some cabbage, onions, frozen vegetables in the fruit and vegetable department. I have 25 lbs of rice, some pasta, some potatoes, large jug of oil, oatmeal and a freezer with meat in it of various kinds. I am going to buy 50 lbs of flour, 10 lbs of sugar, some ground beef, and more potatoes. I for-see alot of soup, bread, and lots of thought going into it to make some tasty meals. <p> I made this one thing the boys and Fred really liked! I  was given  quite a bit of Ramen soup and I am always trying to think of different things to do with it. Anyhow, I made this stuff with 1 large boneless  chicken breast, cut into small cubes. I tossed it with flour and chili pepper, salt and browned it in oil. Then I used a red pepper and broccoli and stir fried that. I then made a soy sauce, small amount of sugar and water to make a sauce with cornstarch over it. We ate it over ramen noodles. Okay, so it was not healthy, but it was cheaper than going to a chinese  place to eat and that is what my husband and boys thought it tasted like. Oh, I put a dash of sesame oil on mine! <p> Last night we had Borcht which I figured cost us about  $2 for 2 gallon pot, .50 for 2 loaves of bread (I made it in my food processor, it took less than 5 min to mix up the dough), and apple crisp for $2.30. there was enough leftovers for another meal today. We ate the rest of the apple crisp for breakfast, and borcht for lunch with bread. It was $4.80 and I fed 9 people last night as we had guests. <p> The bread was really good, I used whole wheat flakes in it with white flour so it had chewy flakes that were really good in it! It tasted really good dipped in the flavorful broth! <p>  Tonight I am making a pot of sauce, which is $3 for a gallon and half and will last for several meals. I usually freeze most of it for throughout the month.

martyomenko@yahoo.com

Martha Artyomenko is an unpublished fiction author who has published some nonfiction magazine articles and reviews over the years. An avid reader and mother of four sons, she brings her many years of expertise to play when writing realistic fiction about topics of mothering, domestic violence, and childbirth. In her free time, if she is not reading, you will find her walking while musing about her next story to write or traveling to learn history for another story. Martha Artyomenko supports authors by running an active social media group (Avid Readers of Christian Fiction) and newsletter promoting niche fiction authors that would otherwise be unknown. Join me by leaving a comment or signing up for the newsletter.

This Post Has 2 Comments

  1. drewsfamilytx

    Wow, I am amazed and encouraged that you can feed your family for so little!

    I really appreciate your positive, can-do attitude as well. Many women would boo-hoo over such constraints, but you are tackling it head on with creativity and a sweet spirit. How refreshing!

  2. gmisch

    You are really creative! I am so uncreative when it comes to cooking. I can follow a recipe, but throwing something like that together, is just beyond my comprehension. I am getting better at winging it, but nothing like that.

    So this will be a recurring expense? Hope you are doing well otherwise! I've missed you!

Leave a Reply

Anti-spam: complete the taskWordPress CAPTCHA